Uczniowie klas trzecich i czwartych biorący udział w zajęciach z języka kaszubskiego 17 czerwca 2023r. uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Chmielna, Kartuz, Sianowa i Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie.
Jolanta Zwara
Uczniowie klas trzecich i czwartych biorący udział w zajęciach z języka kaszubskiego 17 czerwca 2023r. uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Chmielna, Kartuz, Sianowa i Kaszubskiego Parku Miniatur w Stryszej Budzie.
Jolanta Zwara
Dnia 16 czerwca klasy IV wraz z paniami wychowawczyniami udały się do Kompleksu Wypoczynkowego Largo w Borsku w celu uczestnictwa w Pikniku Żeglarskim organizowanym przez Klub Żeglarski WDA - BORSK.
Na terenie ośrodka przywitał nas pan Czesław Sikora, prezes klubu. Pan Czesław przybliżył nam informacje o żeglarstwie, nauczył prostych węzłów żeglarskich a także pokazał jak prawidłowo założyć kamizelkę ratunkową. Mieliśmy również okazję popływać na sprzęcie klubu - na rowerkach wodnych i motorówce. Na koniec zostaliśmy poczęstowani drożdżówkami i napojem.
Wszystkim bardzo spodobały się zajęcia. Dziękujemy Panu Czesławowi za tak miłe przyjęcie!
Zachęcamy wszystkich do skorzystania z oferty
Klubu Żeglarskiego WDA - BORSK!!
Anna Narloch
Dnia 13 czerwca 2023 r. klasy IVa, IVb i część klasy VIb udały się na wycieczkę pt. "Bogactwo Szlaku Piastowskiego". W ramach wycieczki odwiedziliśmy Biskupin oraz Gniezno.
W Biskupinie zwiedziliśmy z przewodnikiem Muzeum Archeologiczne oraz Interaktywne Muzeum Rybactwa. Podczas zajęć warsztatowych odbył się plener garncarski oraz strzelanie z łuku.
W Gnieźnie pan przewodnik opowiadał nam o historii powstania Katedry o początkach Państwa Polskiego.
Anna Narloch
Zakończył się projekt Laboratoria Przyszłości. W ramach tematu: "Nowoczesny świat techiki" uczniowie budowali modele samochodów, rabotów z klocków Lego.
Jolanta Zwara
Klasa V na języku kaszuskim urządziła sobie piknik. Za otrzymane pieniążki za napisanie artykułu do gazety "Pomerania" kupiliśmy przekąski. Byla to świetna okazja do odpoczynku jak i do nauki.
Mikołaj Rydygier
Podczas pikniku ekologicznego wszystkie zapowiedziane konkursy zostały rozstrzygnięte. Nadszedł czas wręczania nagród. Wymarzony sprzęt sportowy, książki, butelki filtrujące wodę trafiły do właścicieli. Wszyscy ciężką pracą włożoną w przygotowanie stoisk zasłużyli na upominki, którymi teraz będzie można się długo cieszyć.
Zwycięzcom gratulujemy, a Urzędowi Gminy Karsin z całego serca dziękujemy za zasponsorowanie wszystkich nagród!!
Magdalena Kubasiewicz
Stało się! Pierwszy Piknik Ekologiczny w naszej szkole dobiegł końca. Całe wydarzenie miało na celu promowanie ekologicznego trybu życia, naukę zachowań proekologicznych, a także współpracy polegającej na przygotowaniu ekologicznego zagadnienia. Uczyliśmy się wspólnie, jak ratować planetę. Poruszyliśmy wiele kwestii, które mają ścisły związek z ochroną naszej Ziemi. Uczniowie ciężko pracowali nad wylosowanymi zagadnieniami. Były to między innymi: Eko-kuchnia, moda z odzysku, sadzenie roślin i drzew, odnawialne źródła energii, recykling, oszczędność wody. Dzieci opracowywały temat, szukały ciekawostek, tworzyły plakaty, makiety, modele. Włożyły całe swoje serce w przygotowanie pięknych stanowisk, które podczas pikniku zostały zaprezentowane. Ponadto każda klasa zapoznała się z przygotowanymi stoiskami i oddała dwa głosy na najciekawsze z nich. Punkty przyznawało również Jury, które oceniało stanowiska w 3 kategoriach:
1. pomysłowość, kreatywność,
2. przygotowanie, merytoryka, jakość,
3. prezentacja.
Po podsumowaniu punktów Jury i międzyklasowych wyłoniliśmy zwycięzców.
1 miejsce- klasa (IVa) Sadzenie roślin i drzew
2 miejsce- klasa (Va) Oszczędzanie wody
3 miejsce- klasa (VIa) Odnawialne źródła energii
Pozostałe klasy otrzymały Wyróżnienie oraz nagrody pocieszenia przekazane przez Urząd Gminy Karsin.
W tym tygodniu spływały do nas również prace na konkurs indywidualny, w którym każdy uczeń mógł wziąć udział i przygotować własną, niezależną pracę. Wyniki są następujące:
1 miejsce- Sara Miszke (VIIIb)
2 miejsce- Igor Kolatzki (IIIa)
3 miejsce- Anna Erdman (IIIb)
Uczniowie klas I-III brali udział w swojej kategorii i wspólnie przygotowywali modele i plakaty. Po ocenie Jury w tej kategorii zwyciężyli:
1 miejsce- klasa Ib
2 miejsce- klasa Ia
3 miejsce- klasa IIIa
Klasy, które zajęły miejsce na podium otrzymały nagrody główne, niebawem opublikujemy relację z wręczenia nagród.
Wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Urząd Gminy Karsin, który przeznaczył dla naszych dzieci 2000 zł, za co serdecznie dziękujemy.
Wszystkim bardzo gratulujemy. Jesteśmy z Was dumni!
Magdalena Kubasiewicz
Uczniowie klasy 1a wzięli udział w wycieczce do Parku Edukacyjnego Zoo - Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie w dniu 18 maja 2023 roku. Podczas zwiedzania dzieci miały okazję zobaczyć z bliska i dotknąć egzotyczne zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Obserwowanie zachowania dzikich zwierząt budziło wśród dzieci wiele emocji i wrażeń. Wykwalifikowany przewodnik w interesujący sposób opowiadał o życiu zwierząt żyjących w parku.
Pierwszoklasistom najbardziej podobały się niezwykłe papugi, które tańczyły i mówiły, wielkie pająki, owady, niezwykłe węże, jaszczurki i kameleon oraz możliwość karmienia małych papużek, a także dotknięcia lub potrzymania niektórych zwierząt. Uzupełnieniem pobytu w zoo był seans w kinie 3D. Film popularno – naukowy pt. „Sea Rex – podróż do prehistorycznego świata” wzbogacił wiadomości dzieci na temat życia na naszej planecie przed milionami lat ze szczególnym uwzględnieniem epoki dinozaurów.
Wycieczka zakończyła się zabawą w basenie z kulkami i na placu zabaw.
Jolanta Cieśnik - Siudy
Dnia 26 maja zakończyliśmy akcję charytatywną „MUKOwaleczni dzieciom!”. W ramach akcji zbieraliśmy dary (sprzęt sportowy, słodycze, zabawki, artykuły papiernicze) dla najmłodszych podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku.
Wszystkie dary zostały przekazane do gdańskiego szpitala.
Serdecznie dziękujemy za udział w akcji!
Anna Bunik
W dniach 23-25.05.2023 r. uczniowie klas ósmych zmagają sie z zadaniami egzaminacyjnymi.
Dnia 23 maja odbył sie egzamin z języka polskiego, 24 maja odbywa się egzmin z matematyki a dnia 25 maja egzamin z języka obego.
Życzymy powodzenia i trzymamy za was kciuki!!!
Dnia 22 kwietnia na całym świecie obchodziliśmy Dzień Ziemi. Z okazji tego święta w naszej szkole odbył się konkurs, którego zadaniem było wymyślenie i stworzenie plakatu lub stworka z opakowań po produktach. Model miał pobudzić naszą wyobraźnię i uświadamiać o skali problemu wyrzucania śmieci do lasu i nie tylko. Jedni budowali, kleili i lepili stworki, inni malowali plakaty. Wszystkie prace dawały do myślenia, jednak wybrać mogliśmy tylko trzy, za które otrzymali nagrody główne zasponsorowane przez urząd Gminy Karsin.
1 miejsce – Agnieszka Bronka (5b)
2 miejsce – Laura Miloch (2a)
3 miejsce – Agnieszka Borzyszkowska (3a)
Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia oraz nagrody pocieszenia.
Dziękujemy za liczny udział w konkursie i gratulujemy!!
Magdalena Kubasiewicz
Z okazji Dnia Niezapominajki 15 maja w naszej szkole odbyło się KWIATKODZIELENIE.
Akcja miała na celu pozyskanie nowych gatunków roślin w ramach wymiany, całkowicie za darmo. Dodatkową korzyścią akcji jest uzmysłowienie, że warto dzielić się z innymi.
Zarówno uczniowie jak i nauczyciele przynieśli tego dnia do szkoły rozdzielone sadzonki roślin, a w zamian zabrali ze sobą inny gatunek z naszego stanowiska. Akcja tak spodobała się naszym uczniom, że została przedłużona o jeszcze jeden dzień.
Magdalena Kubasiewicz
Doczekaliśmy się!
Świetlicowa hodowla sukulentów dobiegła końca. Przypominamy, że akcja trwała trzy miesiące podczas których obserwowaliśmy wzrost i rozwój roślin powstałych z jednego okazu, przekazanego na kompost. Dbaliśmy, podlewaliśmy i dzięki naszym staraniom wyhodowaliśmy aż 9 okazów. Dnia 12 maja świetliczaki rozsadziły sukulenty do domowych doniczek, które zabrały ze sobą do domu, by dalej je pielęgnować. Wspólnie uczyliśmy się odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę. Teraz uczniowie będą dbać o wyhodowane rośliny w swoich domach.
Magdalena Kubasiewicz
Dnia 11 marca 2023 r. w klasach I-III zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne przez p. Klaudię Lytkowską z Centrum Działań Profilaktycznych Wieliczka.
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach pt. „Silna mała mróweczka” mających na celu budowanie optymistycznej postawy, która prowadzi do zwiększonej pewności siebie.
Uczniowie klas drugiej i trzecich uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych ”Tomek i czarny kruk”. Celem zajęć było przygotowanie dzieci do funkcjonowania wolnego od przemocy, poprzez nauczenie ich kontroli negatywnych emocji, rozwiązywania konfliktów oraz rozróżniania zachowań akceptowanych i nieakceptowanych w społeczeństwie.
Wszyscy uczniowie bardzo chętnie pracowali z p. Klaudią, były uśmiechnięte i zadowolone.
Anna Bunik
W czwartek 27 kwietnia 2023 r. nasi ósmoklasiści wraz z opiekunem udali się na Drzwi Otwarte do czerskiego liceum. Licealiści zaprezentowali profile czterech klas pierwszych, które rozpoczną edukację od 1 września 2023 roku.
Spotkanie z uczniami klas pierwszych rozpoczęła dyrektor szkoły, p. Sabina Słomińska, a następnie informacje nt. rekrutacji przedstawiła p. Małgorzata Szulc.
Ósmoklasiści zostali zapoznani z wszelkimi przedsięwzięciami podejmowanymi i realizowanymi przez uczniów liceum w ramach działalności samorządu szkolnego. Uczniowie LO im. W. Pola mogą rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia poprzez udział w wielu konkursach przedmiotowych i olimpiadach.
Ostatnim akcentem spotkania stała się projekcja filmu pt. „W środę w Liceum Ogólnokształcącym w Czersku” oraz krótki występ grupy tanecznej. Na koniec goście zostali zaproszeni do zwiedzania budynku LO.
Natalia Wasiniewska-Zirra
Powered by aSc EduPage