W dniach 8 – 10 października 2024 r. uczniowie klas V i VI naszej szkoły pod opieką wychowawczyń, p. J. Zwara, p. M. Muchowskiej, p. A. Narloch, uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Warszawy, współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Podróże z klasą”.
Wyruszyliśmy o 6.00 rano we wtorek wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Warszawa przywitała nas piękną pogodą.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia Starym Miastem. Pan przewodnik opowiadał nam o historii powstania zabytków stolicy. Obejrzeliśmy Kolumnę Zygmunta III Wazy, pomnik Warszawskiej Syrenki, zobaczyliśmy mury obronne Starego Miasta a także mogliśmy zobaczyć Pomnik Małego Powstańca upamiętniający najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.
Następnie przeszliśmy do Muzeum Zamku Królewskiego, gdzie największe wrażenie zrobił na nas Pokój Marmurowy z przepięknymi zdobieniami i iście królewskim przepychem. Zachwycaliśmy się dziełami Jana Matejki, które w końcu mogliśmy podziwiać na żywo, a nie tylko w podręczniku do historii. Ważnym punktem było dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja w 1792 r.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Pałacu w Wilanowie, siedziby Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. Odbyliśmy tam lekcję muzealną. Pani przewodnik ciekawie opowiadała nam o historii pałacu, udaliśmy się na spacer po apartamentach królewskich – zobaczyliśmy zatem najstarszą część pałacu. W dawnej rezydencji władcy natrafiliśmy na liczne jego portrety, przedmioty z nim związane oraz malowidła sławiące jego mężne czyny.
Następnie niezwykle ciekawym miejscem dla uczestników wycieczki był PGE Narodowy. Wśród naszych uczniów jest wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na ich szczyt, z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. Naprawdę, robi wrażenie!
Po tej atrakcji wróciliśmy do centrum miasta gdzie pan przewodnik zaprowadził nas pod Pałac Kultury i Nauki i opowiedział historię jego powstania. Na koniec udaliśmy się na Plac Piłsudskiego, gdzie zobaczyliśmy Grób Nieznanego Żołnierza.
Ostatni dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Łazienek Królewskich, czyli zespołu pałacowo-ogrodowego założonego w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ogromne wrażenie zrobił na nas Pomnik Fryderyka Chopina przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora.
Warszawę opuszczaliśmy pełni wrażeń i refleksji.
Były to trzy dni intensywnego zwiedzania miasta, ale też czas integracji i wzmacniania relacji między uczniami.
Anna Narloch